Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze norweskie i EOG – Kierunek Polska

Kierunek Polska to przewodnik po najpiękniejszych regionach Polski. 15 wyjątkowych propozycji zarówno dla miłośników historii i natury, jak i poszukiwaczy przygód i tajemnic. Ideą tego przewodnika jest pokazanie projektów, które w latach 2009–2014 zostały dofinansowane z funduszy norweskich i EOG – jest ich już ponad 1200. Beneficjentami funduszy norweskich i EOG są m.in. zamek w Malborku, Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum POLIN, ale także programy rozwoju tradycyjnego bartnictwa, ochrony foki szarej, niedźwiedzi czy żubrów.

Każdy temat wzbogacony jest praktycznymi informacjami o atrakcjach na szlaku i w jego okolicy, rodzajach aktywności, które można tam uprawiać. Znajdziecie tu Państwo również setki zdjęć, które z pewnością zachęcą do ruszenia w drogę. Dzięki temu przewodnikowi będziecie mieli okazję odkryć Polskę na nowo.

Przewodnik jest dostępny na stronie funduszy norweskich i EOG.

Przewodnik Kierunek Polska

A czym są fundusze norweskie i EOG?

To środki Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego – oba są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznawanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Ich odbiorcami jest łącznie 16 krajów UE – 12 państw, które przystąpiły do wspólnego rynku w 2004 i 2007 roku, oraz Hiszpania, Portugalia, Grecja i Chorwacja.

Od 2004 r. w Polsce ze środków tych realizowane są projekty o łącznej wartości ponad 1 miliarda euro. Najwięcej inwestycji wspieranych jest w takich obszarach jak: ochrona środowiska i oszczędzanie energii, kultura, ochrona zdrowia. Duży nacisk położono też na wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego. Wiemy już, że w kolejnej edycji pula środków sięgnie 809,3 mln euro. Oznacza to, że Polska pozostanie największym beneficjentem funduszy norweskich i EOG.