Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Co dzieje się na wiosnę u reniferów objętych patronatem Funduszy Norweskich i EOG?

Od ponad roku Fundusze Norweskie i EOG patronują reniferom z Zoo we Wrocławiu. Z zainteresowaniem śledzimy ich życie i rozwój. Co dzieje się u nich na wiosnę?

Wiosna jest szczęśliwa i hojna u reniferów. Wszystkie samice w tym roku spodziewają się młodych. Szczęśliwe rozwiązanie nastąpiło już u samicy Zuzi oraz Fruzi.

Pierwsza urodziła 14 kwietnia samczyka, o pięknym, bardzo ciemnym umaszczeniu, na którego opiekunowie pieszczotliwie wołają Asfalcik. Nie wiadomo jednak, czy to imię zostanie oficjalnie przyjęte i wpisane w dokumenty hodowlane.

Drugie młode to również samiec. Urodził się 30 kwietnia. Oba maluszki wraz z matkami pozostawały do tej pory w stajni. Poddane były bowiem leczeniu zapobiegawczemu i otrzymywały antybiotyki na tężec. Malcy są jednak zdrowi, starszy został wypuszczony na wybieg zewnętrzny. Młodszy przebywa jeszcze w zamknięciu, ale ze względu na dobre zdrowie, zostanie wypuszczony i dołączy z matką do reszty stada już w tym tygodniu. 

U reniferów młode żywią się wyłącznie mlekiem matki przez okres około 45 dni. Później zaczynają pobierać pokarm stały. Stado żywi się głównie „siekanką”, czyli potrawką sporządzoną z siekanych buraków, marchwi, jabłka, pora, selera, pietruszki, płatków owsianych, siemienia lnianego, ziół z dodatkiem specyfików zawierających minerały i witaminy.

Renifery mają także stały dostęp do siana i wody, które znajdują się na wybiegu. A w tej chwili opiekunowie dostarczają im w dużych ilościach świeże gałęzie drzew do korowania i zgryzania liści. Sezonowo jest to bardzo dobre uzupełnienie diety kopytnych, które w naturze również raczą się młodymi roślinami.

Zapraszamy do obejrzenia aktualnych zdjęć naszych podopiecznych!

Galeria zdjęć

  • Renifery z wrocławskiego ZOO

    Renifery z wrocławskiego ZOO

  • Renifer z wrocławskiego ZOO

    Renifer z wrocławskiego ZOO

  • Renifer z wrocławskiego ZOO

    Renifer z wrocławskiego ZOO