Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Tychy, Lublin i Wrocław „Samorządowymi Liderami Zarządzania 2022”

23 lutego 2023 r. podczas finałowej gali w Tarnowie ogłoszono wyniki konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania”. Wśród laureatów znalazły się Tychy z projektem: „Urzędowo, ale zrozumiale! - projekt Prostego Słowa w Urzędzie Miasta Tychy”, Lublin, za projekt  „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną Strategię Lublin 2030” oraz Wrocław za projekt  „Konsultacje społeczne z dziećmi i młodzieżą – projekt edukacji partycypacyjnej i obywatelskiej”. Ponadto wyróżnienia otrzymały: Niepołomice, Starachowice, Zduńska Wola, Ostrów Wielkopolski, Gliwice, Siemianowice Śląskie, Częstochowa, Kielce, Poznań, Łódź oraz Gdańsk (wyróżnienie specjalne).

Rozdanie nagród

Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania” jest organizowany przez Związek Miast Polskich od 15 lat. To wyjątkowe, cykliczne wydarzenie, w którym wyróżniane są najlepsze praktyki zarządcze samorządów lokalnych w Polsce.Tym razem konkurs został zorganizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny”, finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Liderem projektu jest Związek Miast Polskich, a partnerami są: Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych KS, Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz OECD. Operatorem Programu jest natomiast Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

W roku 2022 tematem przewodnim konkursu była „Komunikacja – partycypacja – współzarządzanie”. Jego celem było zidentyfikowanie, docenienie i wyróżnienie miast, które, zgodnie z ideą „otwartego rządzenia”, efektywnie komunikują się z interesariuszami oraz skutecznie angażują mieszkańców w życie wspólnoty lokalnej, które wpływają na rozwój lokalny oraz poprawiają usługi publicznych i jakości życia w mieście. Konkurs skierowany był do wszystkich miast i gmin miejsko-wiejskich w Polsce.

Do konkursu ogłoszonego pod koniec ubiegłego roku 31 miast nadesłało 39 propozycji rozwiązań dotyczących „otwartego rządzenia”. 8 miast przesłało 2 zgłoszenia. Zgłoszenia były oceniane w trzech kategoriach: miasta i gminy miejsko-wiejskie (18 zgłoszeń), miasta na prawach powiatu (8 zgłoszeń) oraz miasta na prawach powiatu, będące siedzibami województw (13 zgłoszeń).

Nagrodą główną w tegorocznym konkursie jest wyjazd studyjny do Norwegii dla przedstawicieli miasta/gminy oraz zaszczytny tytuł Samorządowego Lidera Zarządzania 2022.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie www.miasta.pl

Lista laureatów

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wyróżnionym miastom!