Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Darczyńcy z wizytą w projektach II edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego

W każdym dynamicznie rozwijającym się kraju, równie ważnym obszarem jak innowacje, czy ochrona środowiska jest dziedzictwo kulturowe. Fundusze norweskie wspierają zarówno nowoczesne, ekologiczne technologie przyszłości, jak i dziedzictwo przeszłości regionów.
Podczas spotkania rocznego z przedstawicielami państw-darczyńców Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tj. Islandii, Norwegii i Liechtensteinu) przy okazji wizyt w kilku projektach można było zobaczyć owoce dwustronnej współpracy. Wydarzenie rozpoczęło się 11 września 2018 r. w Katowicach. Goście mieli okazję zapoznać się z projektami, które otrzymały wsparcie w II edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Delegacja Islandii, Norwegii i Liechtensteinu oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju spotkała się w dniu poprzedzającym doroczne spotkanie stron zaangażowanych we wdrażanie Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego z przedstawicielami spółki Protech w Zatorze – beneficjentem programu „Innowacje w zakresie zielonych technologii”. Wizyta umożliwiła poznanie rezultatów projektu zrealizowanego przez spółkę. Protech stawia na innowacyjne, ekologiczne rozwiązania i technologie mające na celu obniżenie poziomu zużycia energii przy produkcji stali.  Budowa wysokowydajnych kotłów grzewczych o niskim poziomie emisji dwutlenku węgla to kolejna propozycja firmy, która wie jak ważna jest ochrona środowiska.

Prezentacja projektu przez Grzegorza Krupnika, prezesa zarządu Protech Sp. z o.o. w Zatorze

Prezentacja projektu przez Grzegorza Krupnika, prezesa zarządu Protech Sp. z o.o. w Zatorze

Fot. Christophe Vander Eecken

Wizyta w spółce Protech w Zatorze. Od lewej: Olav Myklebust - Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce; Grzegorz Krupnik - prezes zarządu Protech Sp. z o.o. w Zatorze, Sjur Larsen - dyrektor, Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wizyta w spółce Protech w Zatorze. Od lewej: Olav Myklebust - Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce; Grzegorz Krupnik - prezes zarządu Protech Sp. z o.o. w Zatorze, Sjur Larsen - dyrektor, Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Fot. Christophe Vander Eecken

Z dużym zainteresowaniem delegacji spotkały się rezultaty projektu termomodernizacji budynków Politechniki Śląskiej. Zastosowanie zaawansowanych technologii grzewczych skutkuje znaczącą redukcją dwutlenku węgla, a instalacja paneli fotowoltaicznych pozwala na pozyskanie odnawialnych źródeł energii elektrycznej. To wszystko było możliwe przy wsparciu programu „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”.

Wizyta w Politechnice Śląskiej w Gliwicach - Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk Wizyta w Politechnice Śląskiej w Gliwicach - Prorektor ds. Nauki i Rozwoju prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk.

Fot. Christophe Vander Eecken

Kolejnym celem wizyty darczyńców było Muzeum Śląskie w Katowicach. Fundusze z programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturalnego” pozwoliły na kompleksową rewitalizację budynków starej kopalni węglowej. Umożliwiło to zaadoptowanie pomieszczeń do celów kulturalnych. Jest to dowód na to, że możliwe jest stworzenie nowoczesnych, funkcjonalnych przestrzeni dla rozwoju lokalnej społeczności, przy zachowaniu kulturowego dziedzictwa miasta i regionu.

Muzeum Śląskie w Katowicach - beneficjent Funduszy Norweskich i EOGMuzeum Śląskie w Katowicach - beneficjent Funduszy Norweskich i EOG.

Fot. Christophe Vander Eecken

Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, w trakcie prezentacji rezultatów projektu wspartego z Funduszy norweskich i EOG

Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, w trakcie prezentacji rezultatów projektu wspartego z Funduszy norweskich i EOG.

Fot. Christophe Vander Eecken

Ponadto delegacja odwiedziła Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Pracownię Konserwatorską. Działalność Muzeum została wsparta w 2016 r. środkami pochodzącymi z Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Wizyta w Pracowni Konserwatorskiej Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

Wizyta w Pracowni Konserwatorskiej Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Fot. Christophe Vander Eecken