Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze norweskie i EOG wspierają polską kulturę

80 mln euro - tyle wynosi pula dwóch programów poświęconych kulturze w obecnej edycji funduszy norweskich i EOG. Dzięki tym środkom obiekty dziedzictwa kulturowego odzyskują swój dawny blask, a oferta kulturalna ulega poszerzeniu. Dowodem na to jest również fakt, że fundusze z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu współfinansują wydarzenia organizowane w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.

Wielokrotnie nagradzany, światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, przyjedzie do Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w nowej roli - nie tylko twórcy muzyki, ale i reżysera. 10 listopada w Narodowym Forum Muzyki premierę będzie miał wyreżyserowany przez artystę spektakl słowno-muzyczny zatytułowany „2016 Dokąd?”. Usłyszymy m.in. Lisę Gerrard, Jerzego Trelę, Beatę Rybotycką, Annę Szałapak, Edytę Krzemień oraz Jacka Wójcickiego.

Przygotowany przez polskiego kompozytora Zbigniewa Preisnera spektakl „2016 Dokąd?“ oparty jest na tekstach Lucjusza Anneusza Seneki i Ewy Lipskiej. Autorzy spektaklu starają się pokazać nierozerwalną ciągłość historii, która staje się dla współczesnych i przyszłych pokoleń ostrzeżeniem, przestrogą, lekcją pokory. Organizacja spektaklu została wsparta z funduszy norweskich i EOG .

Przy tej okazji promowany jest obszar kultury, poprzez prezentację przykładów projektów, które otrzymały dofinansowanie ze środków norweskich. Zobacz: funduszeeog.wroclaw2016.pl

* * *

Fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. W zamian państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami. Jednym z obszarów wsparcia o najwyższej kwocie dofinasowania jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Dowiedz się więcej na www.eog.gov.pl

 

Plakat informujący o spektaklu pt. 2016 Dokąd?

źródło: www.wroclaw2016.pl