Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy KINO DZIECI 2020 - sekcja "Między fiordami - filmy z Norwegii" 

Kameleon na kolorowym tle

Fundusze Norweskie i EOG były Partnerem Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego KINO DZIECI i patronowały sekcji kina norweskiego. Festiwal został zorganizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 26 września - 4 października 2020 roku, w formie hybrydowej, co oznacza, że pokazy odbyły się stacjonarnie w 21 kinach oraz online.

Festiwal KINO DZIECI, skierowany do widzów od 4. roku życia i ich opiekunów, jest największym frekwencyjnie festiwalem filmów dla dzieci w Polsce. Misją festiwalu jest pokazywanie filmów mądrych oraz dopasowanych do wieku i wrażliwości młodych widzów. W ramach sekcji "Między fiordami - filmy z Norwegii", w trakcie 45 pokazów, pokazano 9 filmów. Filmy z tej sekcji obejrzało blisko 2 600 widzów. Ponadto zorganizowano spotkania online z twórcami z Norwegii: z Grethe Bøe-Waal, reżyserką filmów "Operacja Człowiek w Czerni" oraz "Operacja Mumia", a także z Rasmusem A. Sivertsenem, reżyserem filmów "Solan i Ludwik - wielki wyścig z serem" oraz "Solan i Ludwik - Misja Księżyc".Fundusze Norweskie i EOG były widoczne w oprawie wizualnej Festiwalu oraz szeroko promowane w mediach społecznościowych i tradycyjnych.

Spot promocyjny

Opis spotu:

Prezentujemy animowany spot dotyczy obszarów, w jakich Fundusze Norweskie i EOG wspierają polską kulturę i projekty związane z edukacją dzieci i młodzieży. Spot w swojej formie jest przygotowany z myślą o najmłodszej widowni. Sympatyczny pajączek opowiada dzieciom, w jaki sposób Fundusze Norweskie i EOG są siecią wsparcia dla projektów kulturalnych i prospołecznych w Europie. W trakcie oglądania spotu widzowie mogą zapoznać się z przykładami aktywności zrealizowanych dzięki funduszom, takimi jak festiwale filmowe, zajęcia dotyczące historii Słowian i Wikingów oraz tworzenia przyjaznej przestrzeni.

Transkrypcja spotu (DOCX 15 KB)

Galeria zdjęć

  • Festiwal KINO DZIECI - sala kinowa

    Festiwal KINO DZIECI - sala kinowa

  • Festiwal KINO DZIECI - sala kinowa

    Festiwal KINO DZIECI - sala kinowa

  • Kino Muranów

    Kino Muranów

  • Festiwal KINO DZIECI

    Festiwal KINO DZIECI

  • Festiwal KINO DZIECI

    Festiwal KINO DZIECI

  • Festiwal KINO DZIECI - sala kinowa

    Festiwal KINO DZIECI - sala kinowa

  • Billboard sponsorski

    Billboard sponsorski

  • Plansza festiwalowa

    Plansza festiwalowa

  • Festiwal KINO DZIECI

    Festiwal KINO DZIECI

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy KINO DZIECI 2021- sekcja "Między fiordami - filmy z Norwegii" 

Kolejny raz Fundusze Norweskie i EOG były Partnerem Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego KINO DZIECI i patronowały sekcji kina norweskiego. Festiwal został zorganizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty w formie hybrydowej: 25 września - 3 października 2021 roku w kinach w 20 miastach w Polsce oraz 7-24 października 2021 r. online.

W ramach sekcji "Między fiordami - filmy z Norwegii", pokazano 14 filmów. Filmy z tej sekcji obejrzało blisko 8294 widzów. Ponadto zorganizowano spotkania online z twórcami filmów: z Katariną Launing, reżyserką filmu "Jak ocalić smoka", a także z Charlie’m Clay, bohaterem filmu "Charlie Surfer”". Fundusze Norweskie i EOG były widoczne w oprawie wizualnej Festiwalu oraz szeroko promowane w mediach społecznościowych i tradycyjnych.

Opis spotu:

Prezentujemy animowany spot dotyczący Funduszy Norweskich i EOG. Niedźwiadek z zielonej Norwegii opowiada dziecim o wsparciu dla kultury i przyrody i podkreśla, że dzięki Funduszom Norweskim i EOG mogą one oglądać filmy sekcji "Między fiordami".

Transkrypcja spotu (DOCX 14 KB)

Galeria zdjęć

  • Materiały promocyjne

    Materiały promocyjne

  • Materiały promocyjne

    Materiały promocyjne

  • Kino Muranów

    Kino Muranów

  • Między fiordami - filmy z Norwegii

    Między fiordami - filmy z Norwegii

  • Między fiordami - filmy z Norwegii

    Między fiordami - filmy z Norwegii

  • Zakończenie festiwalu

    Zakończenie festiwalu

10  Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty 2023

Plakat promujący festiwal Młode Horyzonty 2023

 Już po raz 10. odbył się największy festiwal dla młodej widowni w Polsce. Festiwal został zorganizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty stacjonarnie w 20 miastach w Polsce w terminie 30 września - 8 października 2023 oraz online 12 - 29 października 2023. Główną misją festiwalu filmowego Młode Horyzonty jest prezentacja wartościowych filmów dla widzów od 4. roku życia i ich opiekunów oraz spędzenie wyjątkowego, rodzinnego czasu. Mecenasem Głównym festiwalu były Fundusze Norweskie i EOG pochodzące z Islandii, Norwegii i Lichtensteinu.

W trakcie 9 dni pokazów kinowych w 27 kinach oraz podczas 18 dni festiwalu online, w ramach sekcji festiwalowej Między Fiordami, było z nami 4700 widzów. Obejrzeliśmy wspólnie 12 filmów. Równocześnie odbyły się warsztaty, wykłady, webinary i spotkania z twórcami - z reżyserem filmu „Birta” - Bragiem Thor Hinrikssonem oraz twórcą animacji „Po prostu super” - Rasmusem A. Sivertsenem. W tym roku odbyły się dodatkowo pokazy pofestiwalowe w Kinie Muranów w Warszawie - 3 pokazy i Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu - 3 pokazy.

Fundusze Norweskie i EOG były widoczne w oprawie wizualnej Festiwalu oraz szeroko promowane w mediach społecznościowych i tradycyjnych.

Spot promocyjny

Opis spotu:

Film reklamowy promujący program sekcji Między fiordami podczas festiwalu Młode Horyzonty 2023. Spot składa się z fragmentów filmów z Norwegii i Islandii, które były wyświetlane podczas trwania festiwalu. Spot pokazuje również wielobarwność festiwalu: znajdziemy zarówno filmy pełnometrażowe oraz animacje. 

Galeria zdjęć

  • Gala otwarcia. Fot. Wojciech Chrubasik

    Gala otwarcia. Fot. Wojciech Chrubasik

  • Gala otwarcia. Fot. Wojciech Chrubasik

    Gala otwarcia. Fot. Wojciech Chrubasik

  • Gala otwarcia. Fot. Michał Mroczkowski

    Gala otwarcia. Fot. Michał Mroczkowski

Sekcja filmów norweskich i islandzkich „Oslo/Reykjavik” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu w 2018, 2019, 2020, 2021 raz 2023 roku

Fundusze Norweskie i EOG wspierały sekcję filmów norweskich i islandzkich pn. „Oslo/Reykjavik” oraz wydarzenia jej towarzyszące w czterech kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty w 2018, 2019, 2020 oraz 2021 roku. Logotyp oraz slogan Funduszy Norweskich i EOG były widoczne w oprawie wizualnej całego festiwalu Nowe Horyzonty oraz w towarzyszącej mu kampanii promocyjnej. 

„Oslo/Reykjavik 1” - edycja 2018 roku

Plansza festiwalowa

W ramach sekcji „Oslo/Reykjavik 1” przedstawiono 9 filmów z Norwegii i Islandii, które obejrzało 3533 widzów.

Jednym z filmów otwarcia festiwalu był islandzki film pt. „I oddychaj normalnie” (reż. Isold Uggadottir, Islandia, Szwecja, Belgia 2017).

W trakcie festiwalu odbyły się spotkania z czworgiem twórców z Norwegii i Islandii. Byli to:

  • Thomas Lemarquis (jeden z najpopularniejszych aktorów islandzkich, znany z filmów „Noi Albinoi”, czy „Blade Runner 2049”. Na festiwalu promował film „Touch Me not”);
  • Maja S.K. Ratkje (norweska kompozytorka i artystka awangardowa, główna bohaterka filmu „Voice – sculpting the sound”);
  • Joe Penna (urodzony w Brazylii reżyser wideoklipów i muzyk. Na festiwalu pokazywał swój debiutancki, zrealizowany na Islandii film „Arktyka”);
  • Jonas Mazow Gulbrandsen (norweski reżyser, twórca filmu „Dolina cieni”). 

3 sierpnia 2018 roku, w ramach festiwalu, został zorganizowany koncert norweskiej artystki Maji S.K. Ratkje z udziałem 500 uczestników. Po koncercie odbył się pokaz filmu „Voice – Sculpting the sound”, który oglądało blisko 200 osób. 

Ponadto 3 norweskie filmy zostały zaprezentowane w ramach festiwalowych „Poranków dla dzieci”. Filmy te obejrzało 127 widzów.

Ulotka informacyjna (PDF 877 KB)

Opis spotu:

Prezentujemy animowany spot dotyczący przykładowych działań, poprzez które Fundusze Norweskie i EOG wspierają polską kulturę. Motywem przewodnim jest kino, nawiązujące do Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz innych projektów wspieranych przez granty z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu: Norwesko-Polskiej Akadamii Filmu i Fotografii, Kina Dzieci, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs, Polskiego Centrum Kultury Wrocław-Zachód. W spocie podkreślono tworzenie kina bez barier dzięki audiodeskrypcji. W podsumowaniu jest przedstawiona lista programów Funduszy norweskich i EOG, dotyczących m.in. edukacji, badań naukowych, ochrony środowiska, rozwoju przedsiebiorczości, zdrowia, spraw wewnętrznych itd.

Transkrypcja spotu (DOCX 15 KB)

„Oslo/Reykjavik 2” - edycja 2019 r.

Plansza Kino wysokich lotów

W ramach sekcji „Oslo/Reykjavik 2” przedstawiono 8 filmów z Norwegii i Islandii. Wszystkie projekcje zgromadziły łącznie 4 408 widzów.

Norweski film pt. „Biały, biały dzień” (reż. Hlynur Pálmason) był zaprezentowanyjako jeden z filmów otwarcia festiwalu 25 lipca 2019 r.  

Gośćmi festiwalu związanymi z sekcją „Oslo/Reykjavik 2” byli: Hlynur Palmason, reżyser filmu "Biały, biały dzień"; Ingvar E. Sigurðsson, aktor filmu "Biały, biały dzień"; Sara Dosa, reżyserka filmu "Jasnowidzka i to, co niewidzialne"; Paul Tunge, reżyser filmu "Du"; Alexander Kristiansen, producent filmu "Du".

Ponadto 3 norweskie filmy zostały pokazane w ramach festiwalowych „Poranków dla dzieci”. Łączna liczba widzów tych filmów wyniosła 380.

28 lipca 2019 r., na wrocławskim Rynku, odbył się pokaz filmu „Barany. Islandzka opowieść" (reż. Grimur Hakonarson, Islandia, Dania, Norwegia, Polska 2015). Film obejrzało 800 osób.

  • Otwarcie festiwalu

    Otwarcie festiwalu

  • Otwarcie festiwalu

    Otwarcie festiwalu

  • Pokaz filmu

    Pokaz filmu

  • Pokaz filmu

    Pokaz filmu

Opis spotu:

Prezentujemy animowany spot dotyczący przykładowych działań, poprzez które Fundusze Norweskie i EOG wspierają kulturę we Wrocławiu – mieście Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Motywem przewodnim jest bocian, nawiązujący do Polski, lotu nad miastem i nad projektami Funduszy Norweskich i EOG zrealizowanymi we Wrocławiu, w tym w szczególności  do jednego z projektów tj. do Synagogi pod Białym Bocianem. W podsumowaniu jest przedstawiona lista obszarów Funduszy Norweskich i EOG, dotyczących m.in. rozwoju lokalnego, kultury, edukacji itd.

Transkrypcja spotu (DOCX 15 KB)

„Oslo/Reykjavik 3 ” - edycja 2020 r.

Plansza festiwalowa

20 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbyła się w trybie hybrydowym. Stacjonarne pokazy dla publiczności miały miejsce we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty i w warszawskim Kinie Muranów. Pozostałe projekcje zorganizowano online.

Na platformie online festiwalu, w sekcji filmowej „Oslo / Reykjavik 3” zaprezentowano 5 filmów, które obejrzało 6084 widzów.

W sekcji filmowej Kino Dzieci zaprezentowano dwa filmy norweskie, które miały 535 widzów. 

Jednym z filmów otwarcia Festiwalu była norweska „Gunda” w reż. Victora Kossakovskyego. 

W ramach sekcji „Oslo / Reykjavik 3” zorganizowano spotkania z twórcami, które wyemitowano w kanałach społecznościowych festiwalu (spotkania były dostępne również na platformie NH video): z Victorem Kossakovskim, reżyserem filmu "Gunda", z Grímurem Hákonarsonem, reżyserem filmu "Daleko od Reykjavíku", z Barborą Kysilkovą, bohaterką filmu "Malarka i złodziej". 

Wydarzeniem towarzyszącym sekcji „Oslo / Reykjavik 3” był koncert muzyki Jóhanna Jóhannssona, reżysera prezentowanego w ramach sekcji filmu „Last and First Man”. Zorganizowany w warszawskiej Królikarni koncert opublikowano w mediach społecznościowych festiwalu.

Opis spotu:

Prezentujemy animowany spot dotyczący  obszarów, w jakich Fundusze Norweskie i EOG wspierają Polskę w rozwoju. Motywem przewodnim jest zorza, kojarząca się z daleką północą. Zorza pojawia się nad projektami o tematyce kulturalnej, dofinansowanymi przez Fundusze Norweskie i EOG: Starą Pomarańczarnią w warszawskich Łazienkach, krakowskimi teatrami  czy festiwalem filmowym Kino Dzieci. W podsumowaniu spotu jest mowa o tym, jak daleko sięga pomoc Funduszy Norweskich i EOG we wspieraniu wartościowych inicjatyw z zakresu m.in. edukacji, badań anukowych, ochrony środowiska itd.

Transkrypcja spotu (DOCX 15 KB)

"Oslo/Reykjavik 4" - edycja 2021 r.

Fundusze norweskie i EOG. Wspieramy na drodze do wspólnego happy endu! Na plakacie obrazek przedstawiający reżysera filmującego ludzi w lesie.

W ramach sekcji "Oslo/Reykjavik 4" przedstawiono 5 filmów z Norwegii i Islandii - stacjonarnie oraz online.

Islandzki film "Lamb" reż. Valdimar Jóhansson (2021, 106') zaprezentowany został jako jeden z filmów otwarcia festivalu 12 sierpnia 2021 r. we Wrocławiu.
„Lamb” to polska koprodukcja. Polski Instytut Sztuki Filmowej jest koproducentem islandzkiego obrazu, wraz z polską firmą Mandats, Agnieszka Glińska odpowiedzialna jest za montaż dzieła.

Gośćmi festiwalu, związanymi z sekcją "Oslo/Reykjavik 4" byli twórcy filmów "Lamb" (Islandia) oraz "Gritt" (Norwegia).

Podczas festiwalu przeprowadzono 4 spotkania z twórcami z państw-darczyńców. Sesje Q&A po filmie "Lamb" z twórcami filmu: Valdimar Jóhannsson, Hrönn Kristinsdóttir, Sara Nassim, Eli Arenson,Klaudia Śmieja-Rostworowska odbyły się 12 i 13 sierpnia 2021 r. w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Sesje Q&A po filmie "Gritt" z reżyserką Itonje Søimer Guttormsen odbyły się 14 i 15 sierpnia 2021 r. także w Kinie Nowe Horyzonty.

Ponadto 2 norweskie filmy zostały pokazane w ramach festiwalowych Poranków dla dzieci.

Łącznie filmy z sekcji Oslo/Reykiavik 4 oraz filmy norweskie prezentowane w ramach Poranków dla dzieci na 21. MFF Nowe Horyzonty (cześć stacjonarna oraz online) zobaczyło 3 221 osób.

  • Maciej Aulak, dyrektor Departamentu Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, otwiera sekcję Oslo/Reykjavik4 12 sierpnia 2021 r. w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Fot. Kaja Marchewka

    Maciej Aulak, dyrektor Departamentu Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, otwiera sekcję Oslo/Reykjavik4 12 sierpnia 2021 r. w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Fot. Kaja Marchewka

  • Spotkanie z twórcami filmu "Lamb". Byli to: Valdimar Jóhannsson, Hrönn Kristinsdóttir, Sara Nassim, Eli Arenson, Klaudia Śmieja-Rostworowska. Fot. Kaja Marchewka

    Spotkanie z twórcami filmu "Lamb". Byli to: Valdimar Jóhannsson, Hrönn Kristinsdóttir, Sara Nassim, Eli Arenson, Klaudia Śmieja-Rostworowska. Fot. Kaja Marchewka

  • Spotkanie z reżyserką filmu "Gritt" Itonje Søimer Guttormsen. Fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

    Spotkanie z reżyserką filmu "Gritt" Itonje Søimer Guttormsen. Fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

  • Widownia sekcji Oslo/Reykjavik4. Fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

    Widownia sekcji Oslo/Reykjavik4. Fot. BTW Photographers Maziarz Rajter

Opis spotu:

Prezentujemy animowany spot dotyczący obszarów, w jakich Fundusze Norweskie i EOG wspierają Polskę. Są to m.in.: ochrona klimatu i ekosystemów, edukacja, granty dla badaczek i właścicielek przedsiebiorstw. Narrator podkreśla, że efekty tego wsparcia są widoczne nie tylko w filmach, ale w rzeczywistości i - jak zwykle w kinie - kończą się happy endem.

Transkrypcja spotu (DOC 23 KB)

"Oslo/Reykjavik 5" - edycja 2023 r. 

Plansza wizerunkowa sekcji

W ramach sekcji Oslo/Reykjavik w 2023 roku zaprezentowano 5 filmów z Norwegii i Islandii oraz gościnnie jeden film z Estonii. Filmy można było obejrzeć stacjonarnie lub online.  

Sekcję otworzył film "Pieśni Ziemi" w reżyserii Margreth Olin, która odwiedza z kamerą górskie rejony zachodniej Norwegii, podążając śladami swoich rodziców i przodków.  

Inne filmy prezentowane w ramach sekcji to:  

  • Głos (Voice), reż. Ane Hjort Guttu
  • Mannvirki, reż. Gústav Geir Bollason
  • Matka siedzi z tyłu (Driving Mum), reż. Hilmar Oddsson
  • Siostro, co rośnie na skażonej ziemi? (Sister, What Grows Where Land Is Sick?), reż. Franciska Eliassen
  • Siostrzeństwo świętej sauny (Smoke Sauna Sisterhood), reż. Anna Hints    

Podczas festiwalu przeprowadzono dwa spotkania z twórcami z państw-darczyńców. W związku z filmem “Mannvirki” odbyło się spotkanie z reżyserem Gústavem Geir Bollasonem, a przed projekcją “Głosu” o filmie opowiedziały reżyserka i producentka - Anne Hjort Guttu i Maiken Håvarstein.

Festiwal stacjonarnie trwał od 20 do 30 lipca 2023 roku, a w odsłonie wirtualnej - od 20 lipca do 6 sierpnia.

  • Otwarcie sekcji Oslo / Reykjavik - przemawia wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak  Fot. Alina Matelytsia

    Otwarcie sekcji Oslo / Reykjavik - przemawia wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak Fot. Alina Matelytsia

  • Otwarcie sekcji Oslo / Reykjavik - przemawia wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Fot. Alina Matelytsia

    Otwarcie sekcji Oslo / Reykjavik - przemawia wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Fot. Alina Matelytsia

  • Spotkanie z Gústavem Geir Bollasonem - reżyserem filmu "Mannvirki". Fot. Wojciech Chrubasik

    Spotkanie z Gústavem Geir Bollasonem - reżyserem filmu "Mannvirki". Fot. Wojciech Chrubasik

  • Spotkanie z Ms. Anne Hjort Guttu i Ms. Maiken Håvarstein - reżyserką i producentką filmu "Głos". Fot. Alina Matelytsia

    Spotkanie z Ms. Anne Hjort Guttu i Ms. Maiken Håvarstein - reżyserką i producentką filmu "Głos". Fot. Alina Matelytsia

Spot sekcji Oslo / Reykjavik 2023

Opis spotu: Spot przedstawia kadry z filmów prezentowanych w ramach piątej edycji sekcji Oslo/Reykjavik na Nowych Horyzontach. Kadry zmieniają się szybko i są wymieszane - na dole ekranu wyświetlają się tytuły filmów z sekcji. Przedstawione są kadry takie jak: człowiek wspinający się po nadmorskiej skale, mężczyzna narzucający płachtę na starszą kobietę, kobieta obsypana złotym brokatem, woda oblewająca nogi, mężczyzna i kobieta siedzący na ławce nad klifem. Na ostatnim kadrze spotu pojawia się logo Funduszy Norweskich i EOG.