Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy KINO DZIECI - sekcja "Między fiordami - filmy z Norwegii" 

Kameleon na kolorowym tle

Fundusze norweskie i EOG były Partnerem Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego KINO DZIECI i patronowały sekcji kina norweskiego. Festiwal został zorganizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 26 września - 4 października 2020 r., w formie hybrydowej, co oznacza, że pokazy odbyły się stacjonarnie w 21 kinach oraz online.

Spot promocyjny

Festiwal KINO DZIECI, skierowany do widzów od 4. roku życia i ich opiekunów, jest największym frekwencyjnie festiwalem filmów dla dzieci w Polsce. Misją festiwalu jest pokazywanie filmów mądrych oraz dopasowanych do wieku i wrażliwości młodych widzów.

W ramach sekcji "Między fiordami - filmy z Norwegii", w trakcie 45 pokazów, pokazano 9 filmów. Liczba widzów sekcji wyniosła blisko 2 600 widzów. Ponadto zorganizowano spotkania online z twórcami z Norwegii: z Grethe Bøe-Waal, reżyserką filmów "Operacja Człowiek w Czerni" oraz "Operacja Mumia", a także z Rasmusem A. Sivertsenem, reżyserem filmów "Solan i Ludwik - wielki wyścig z serem" oraz "Solan i Ludwik - Misja Księżyc".

Fundusze norweskie i EOG były widoczne w oprawie wizualnej Festiwalu oraz szeroko promowane w mediach społecznościowych i tradycyjnych. 

Galeria zdjęć

 • Festiwal KINO DZIECI - sala kinowa

  Festiwal KINO DZIECI - sala kinowa

 • Festiwal KINO DZIECI - sala kinowa

  Festiwal KINO DZIECI - sala kinowa

 • Kino Muranów

  Kino Muranów

 • Festiwal KINO DZIECI

  Festiwal KINO DZIECI

 • Festiwal KINO DZIECI

  Festiwal KINO DZIECI

 • Festiwal KINO DZIECI - sala kinowa

  Festiwal KINO DZIECI - sala kinowa

 • Billboard sponsorski

  Billboard sponsorski

 • Plansza festiwalowa

  Plansza festiwalowa

 • Festiwal KINO DZIECI

  Festiwal KINO DZIECI

Sekcja filmów norweskich i islandzkich „Oslo/Reykjavik” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty w 2018, 2019 oraz 2020 r. 

Fundusze norweskie i EOG wspierały sekcję filmów norweskich i islandzkich pn. „Oslo/Reykjavik” oraz wydarzenia jej towarzyszące w trzech kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty w 2018, 2019 oraz 2020 r. Logotyp oraz slogan Funduszy norweskich i EOG były widoczne w oprawie wizualnej całego festiwalu Nowe Horyzonty oraz w towarzyszącej mu kampanii promocyjnej. 

„Oslo/Reykjavik 1” - edycja 2018 r.

Plansza festiwalowa

W ramach sekcji „Oslo/Reykjavik 1” przedstawiono 9 filmów z Norwegii i Islandii, które obejrzało 3533 widzów.

Jednym z filmów otwarcia festiwalu był islandzki film pn. „I oddychaj normalnie” (reż. Isold Uggadottir, Islandia, Szwecja, Belgia 2017).

W trakcie festiwalu odbyły się spotkania z czworgiem twórców z Norwegii i Islandii. Byli to:

 • Thomas Lemarquis (jeden z najpopularniejszych aktorów islandzkich, znany z filmów „Noi Albinoi”, „czy „Blade Runner 2049”. Na festiwalu promował film „Touch Me not”);
 • Maja S.K. Ratkje (norweska kompozytorka i artystka awangardowa, główna bohaterka filmu „Voice – sculpting the sound”);
 • Joe Penna (urodzony w Brazylii reżyser wideoklipów i muzyk. Na festiwalu pokazywał swój debiutancki, zrealizowany na Islandii film „Arktyka”);
 • Jonas Mazow Gulbrandsen (norweski reżyser, twórca filmu „Dolina cieni”). 

3 sierpnia 2018 r., w ramach festiwalu, został zorganizowany koncert norweskiej artystki Maji S.K. Ratkje z udziałem 500 uczestników. Po koncercie odbył się pokaz filmu „Voice – Sculpting the sound”, który oglądało blisko 200 osób. 

Ponadto 3 norweskie filmy zostały zaprezentowane w ramach festiwalowych „Poranków dla dzieci”. Filmy te obejrzało 127 widzów.

Ulotka informacyjna (PDF 877 KB)

Opis spotu:

Prezentujemy animowany spot dotyczący przykładowych działań, poprzez które Fundusze Norweskie i EOG wspierają polską kulturę. Motywem przewodnim jest kino, nawiązujące do Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz innych projektów wspieranych przez granty z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu: Norwesko-Polskiej Akadamii Filmu i Fotografii, Kina Dzieci, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs, Polskiego Centrum Kultury Wrocław-Zachód. W spocie podkreślono tworzenie kina bez barier dzięki audiodeskrypcji. W podsumowaniu jest przedstawiona lista programów Funduszy norweskich i EOG, dotyczących m.in. edukacji, badań naukowych, ochrony środowiska, rozwoju przedsiebiorczości, zdrowia, spraw wewnętrznych itd.

Transkrypcja spotu (DOCX 16 KB)

„Oslo/Reykjavik 2” - edycja 2019 r.

Plansza Kino wysokich lotów

W ramach sekcji „Oslo/Reykjavik 2” przedstawiono 8 filmów z Norwegii i Islandii. Wszystkie projekcje zgromadziły łącznie 4 408 widzów.

Norweski film pt. „Biały, biały dzień” (reż. Hlynur Pálmason) był zaprezentowanyjako jeden z filmów otwarcia festiwalu 25 lipca 2019 r.  

Gośćmi festiwalu związanymi z sekcją „Oslo/Reykjavik 2” byli: Hlynur Palmason, reżyser filmu "Biały, biały dzień"; Ingvar E. Sigurðsson, aktor filmu "Biały, biały dzień"; Sara Dosa, reżyserka filmu "Jasnowidzka i to, co niewidzialne"; Paul Tunge, reżyser filmu "Du"; Alexander Kristiansen, producent filmu "Du".

Ponadto 3 norweskie filmy zostały pokazane w ramach festiwalowych „Poranków dla dzieci”. Łączna liczba widzów tych filmów wyniosła 380.

28 lipca 2019 r., na wrocławskim Rynku, odbył się pokaz filmu „Barany. Islandzka opowieść" (reż. Grimur Hakonarson, Islandia, Dania, Norwegia, Polska 2015). Film obejrzało 800 osób.

 • Otwarcie festiwalu

  Otwarcie festiwalu

 • Otwarcie festiwalu

  Otwarcie festiwalu

 • Pokaz filmu

  Pokaz filmu

 • Pokaz filmu

  Pokaz filmu

Opis spotu:

Prezentujemy animowany spot dotyczący przykładowych działań, poprzez które Fundusze Norweskie i EOG wspierają kulturę we Wrocławiu – mieście Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Motywem przewodnim jest bocian, nawiązujący do Polski, lotu nad miastem i nad projektami Funduszy norweskich i EOG zrealizowanymi we Wrocławiu, w tym w szczególności  do jednego z projektów tj. do Synagogi pod Białym Bocianem. W podsumowaniu jest przedstawiona lista obszarów Funduszy norweskich i EOG, dotyczących m.in. rozwoju lokalnego, kultury, edukacji itd.

Transkrypcja spotu (DOCX 16 KB)

„Oslo/Reykjavik 3 ” - edycja 2020 r.

Plansza festiwalowa

20 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbyła się w trybie hybrydowym. Stacjonarne pokazy dla publiczności miały miejsce we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty i w warszawskim Kinie Muranów. Pozostałe projekcje zorganizowano online.

Na platformie online festiwalu, w sekcji filmowej „Oslo / Reykjavik 3” zaprezentowano 5 filmów, które obejrzało 6084 widzów.

W sekcji filmowej Kino Dzieci zaprezentowano dwa filmy norweskie, które miały 535 widzów. 

Jednym z filmów otwarcia Festiwalu była norweska „Gunda” w reż. Victora Kossakovskyego. 

W ramach sekcji „Oslo / Reykjavik 3” zorganizowano spotkania z twórcami, które wyemitowano w kanałach społecznościowych festiwalu (spotkania były dostępne również na platformie NH video): z Victorem Kossakovskim, reżyserem filmu "Gunda", z Grímurem Hákonarsonem, reżyserem filmu "Daleko od Reykjavíku", z Barborą Kysilkovą, bohaterką filmu "Malarka i złodziej". 

Wydarzeniem towarzyszącym sekcji „Oslo / Reykjavik 3” był koncert muzyki Jóhanna Jóhannssona, reżysera prezentowanego w ramach sekcji filmu „Last and First Man”. Zorganizowany w warszawskiej Królikarni koncert opublikowano w mediach społecznościowych festiwalu.

Opis spotu:

Prezentujemy animowany spot dotyczący  obszarów, w jakich Fundusze Norweskie i EOG wspierają Polskę w rozwoju. Motywem przewodnim jest zorza, kojarząca się z daleką północą. Zorza pojawia się nad projektami o tematyce kulturalnej, dofinansowanymi przez Fundusze norweskie i EOG: Starą Pomarańczarnią w warszawskich Łazienkach, krakowskimi teatrami  czy festiwalem filmowym Kino Dzieci. W podsumowaniu spotu jest mowa o tym, jak daleko sięga pomoc Funduszy norweskich I EOG we wspieraniu wartościowych inicjatyw z zakresu m.in. edukacji, badań anukowych, ochrony środowiska itd.

Transkrypcja spotu (DOCX 17 KB)

 
"Oslo/Reykjavik 4" - edycja 2021 r.

 Fundusze norweskie i EOG. Wspieramy na drodze do wspólnego happy endu! Na plakacie obrazek przedstawiający reżysera filmującego ludzi w lesie.

W ramach sekcji "Oslo/Reykjavik 4" przedstawiono 5 filmów z Norwegii i Islandii - stacjonarnie oraz online.

Islandzki film "Lamb" reż. Valdimar Jóhansson (2021, 106') zaprezentowany został jako jeden z filmów otwarcia festivalu 12 sierpnia 2021 r.
„Lamb” to polska koprodukcja. Polski Instytut Sztuki Filmowej jest koproducentem islandzkiego obrazu, wraz z polską firmą Mandats, Agnieszka Glińska odpowiedzialna jest za montaż dzieła.

Gośćmi festiwalu, związanymi z sekcją "Oslo/Reykjavik 4" byli twórcy filmów "Lamb" (Islandia) oraz "Gritt" (Norwegia).

Ponadto 2 norweskie filmy zostały pokazane w ramach festiwalowych Poranków dla dzieci.