Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Mural promujący III edycję Funduszy norweskich i EOG

Celem przedsięwzięcia była promocja marki Funduszy norweskich i EOG oraz hasła ich III edycji: Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej, a także priorytetowego znaczenia wsparcia obszaru środowiska w III edycji Funduszy.

Przejawia się ono w szczególności w następujących programach:

  • Środowisko (m. in. łagodzenie zmian klimatu i adaptacji do jego zmian),
  • Rozwój przedsiębiorczości i innowacje (m. in. wsparcie dla eko-innowacji),
  • Rozwój lokalny (m. in. poprawa jakości powietrza).

Mural był eksponowany w terminie 24 września-31 października 2020 r.

Mural został zlokalizowany na ścianach tzw. placu Patelni przy Metrze Centrum w Warszawie. w bezpośredniej okolicy jednego z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Warszawie: Alei Jerozolimskich z Marszałkowską; jednocześnie blisko przystanków komunikacji miejskiej: metra, autobusów, tramwajów. Na lokalizację złożyły się się dwie ściany o łącznej powierzchni 350m2 oraz dwa słupy reklamowe ustawione w centralnych miejscach placu Patelni. 

Mural został wykonany farbami pochłaniającymi zanieczyszczenia z powietrza. Został on namalowany specjalną, innowacyjną, zolokrzemową farbą elewacyjną, która – wg obecnego stanu wiedzy - wchłania niektóre części składowe smogu, wykazuje właściwości samoczyszczące poprzez efekt fotokatalizy i jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Galeria zdjęć prezentująca powstawanie muralu oraz efekt końcowy:

  • Mural przy Metrze Centrum

    Mural przy Metrze Centrum

  • Mural przy Metrze Centrum

    Mural przy Metrze Centrum

  • Mural przy Metrze Centrum

    Mural przy Metrze Centrum

  • Mural przy Metrze Centrum

    Mural przy Metrze Centrum

  • Mural przy Metrze Centrum

    Mural przy Metrze Centrum

  • Mural przy Metrze Centrum

    Mural przy Metrze Centrum

  • Mural przy Metrze Centrum

    Mural przy Metrze Centrum

  • Mural przy Metrze Centrum

    Mural przy Metrze Centrum

  • Mural przy Metrze Centrum

    Mural przy Metrze Centrum

  • Mural przy Metrze Centrum

    Mural przy Metrze Centrum

  • Mural przy Metrze Centrum

    Mural przy Metrze Centrum

Adopcja reniferów we wrocławskim zoo przez Fundusze norweskie i EOG

W styczniu 2021 r. Fundusze norweskie i EOG, powołane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, zaadoptowały renifery z wrocławskiego zoo. Dzięki umowie zoo zyskało finansowanie i wsparcie w działaniach ochroniarskich i edukacyjnych, a Fundusze możliwość szerszej realizacji polityki odpowiedzialnego biznesu. Patronat nad reniferami, zwierzętami kojarzących się z Norwegią i Islandią, znakomicie wpisuje się w ideę zielonej Europy i zielonej Polski, wspieranej przez Fundusze norweskie i EOG już od wielu lat.

Ren zimą

Renifery to gatunek występujący na północy naszego kontynentu. Można je spotkać między innymi na terenie Islandii i Norwegii. Kiedyś powszechne i liczne, dziś walczą o przetrwanie na skutek zmian klimatycznych i rozwoju osad ludzkich. Jak podaje IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) w zaledwie trzy pokolenia (21 lat) odnotowano aż 40% spadek liczebności ich populacji w środowisku naturalnym. Dlatego status tego gatunku w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych został podniesiony z „najmniejszej troski” (Least Concern) do „narażonego na wyginięcie” (Vulnerable). Coraz częściej mówi się więc o konieczności ich ochrony i podjęcia zdecydowanych działań.

Tablica informacyjna

We wrocławskim zoo renifery mają się świetnie i chętnie się rozmnażają. Urodzone tu młode zasilają stada hodowlane w innych europejskich ogrodach. Jednak hodowla w naszym klimacie nie jest łatwa. Wrocławski sukces jest zasługą nie tylko dobrze dobranej diety, ale również idealnej lokalizacji wybiegu. Na zacienionym terenie drzewa porasta mech, a ten uzupełnia dietę tych zwierząt. Dodatkowo, gdy słupek rtęci wędruje wysoko, na wybiegu pojawia się taplowisko oraz mgiełki wodne, by dać zwierzętom wytchnienie. Znajdziesz je w najstarszej części ogrodu, obok Baszty Niedźwiedzi, gdzie mieszkają sowy.

Certyfikat - Fundusze Norweskie i EOG wspierają opiekę nad zwierzętami we wrocławskim zoo

Certyfikat dla Funduszy Norweskich i EOG (PDF 1 MB)

Obejrzyj filmy

Opis filmu

Przedstawiamy kolejny filmik pokazujacy renifery z wrocławskiego ZOO, objęte patronatem Funduszy Norweskich i EOG. Został nakręcony w listopadzie 2021 r.

Zwierzęta mają okazałe poroża i błyszczącą, gęstą sierść. Biegają po wybiegu i i jedzą pokarm z koryta, na który składają się m.in. warzywa: marchew, por i buraki.

Opis filmu

Przedstawiamy filmik z lutego 2021 r. pokazujący renifery z wrocławskiego ZOO, objęte patronatem Funduszy Norweskich i EOG. Zwierzęta biegają po ośnieżonym wybiegu i jedzą pokarm warzywny z dużego pojemnika.W drugiej części filmiku występuje opiekun, który mówi o nowym sponsorze całego stada, jakim są Fundusze Norweskie i EOG. 

Transkrypcja wypowiedzi opiekuna reniferów

Renifery we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, oprócz wspaniałej zimy, cieszą się również z nowego sponsora, który sponsoruje całe stadko naszych reniferów, mianowicie 5 samic i samca. Są to Fundusze Norweskie i EOG. Cieszy się nasza samica Zuzia. Dziękuję.

Opis filmu

Przedstawiamy kolejny, trzeci już filmik z wrocławskiego zoo, nakręcony w listopadzie 2022 r. Renifery zmieniają okrywę włosową w zależności od podgatunku, pory roku, rui - obecnie możemy to wyraźnie zaobserwować w naszym „funduszowym” stadzie. Okrywa staje się bardziej gęsta, jaśniejsza, zimowa. Dobrze to widać w przypadku jednego z maluchów, który urodził się cały czarny, a teraz ma jasne, ciepłe futro. W tym roku bowiem dwie z naszych pięciu samic doczekały się potomstwa. W obu przypadkach urodziły się samce. Tak więc obecnie „nasze” stado liczy 7 sztuk i składa się z samca, 4 samic oraz 2 młodych samczyków. Całe stado można obejrzeć na filmiku.

Fundusze Norweskie i EOG na Festiwalu Światła w Łodzi 2021

Fundusze Norweskie i EOG wsparły 11. edycję Festiwalu Światła Light.Move.Festival w Łodzi, który odbył się 24-26 września 2021 r. To największy tego typu festiwal w Polsce. Budynki, parki i place zostały rozświetlone przez zachwycające projekcje i iluminacje. Tematem przewodnim tej edycji festiwalu były „Połączenia”. W otwarciu festiwalu wziął udział Waldemar Buda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Podczas Festiwalu Światła łódzkie ulice, zakamarki, zapomniane dziedzińce i podwórka przeistaczają się w otwarte galerie sztuki. Świadome, artystyczne użycie światła podkreśla indywidualność i atrakcyjność Łodzi oraz sprawia, że staje się ona niepowtarzalnym punktem na mapie Europy.

11 edycja Light.Move.Festival 2021 koncentrowała się na człowieku. Więzi społeczne, duchowe i artystyczne czy miejscu człowieka w nowoczesnym świecie to jedne z wyzwań XXI wieku.

Podczas festiwalu promowane były projekty Funduszy Norweskich i EOG, zrealizowane w Łodzi.

  • Na kościele św. Teresy przy Rondzie Solidarności wyświetlana była plansza promująca projekt Akademii Muzycznej m. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi "Stworzenie nowoczesnej przestrzeni koncertowej i zachowanie historycznego dziedzictwa kulturowego Łodzi poprzez realizację prac konserwatorsko - rewitalizacyjnych w Pałacu Karola Poznańskiego". Akademia dostała ten grant w II edycji Funduszy Norweskich i EOG, i jest także obecnym beneficjentem III edycji. Aktualnie realizuje projekt  "Nowe głosy, ponownie odkryte opery. Powołanie Polsko-Norweskiej Akademii Operowej".

  • Na Łódzkim Domu Kultury przy ul. Traugutta 18 pojawiła się plansza promująca projekty Uniwersytetu Łódzkiego oraz Politechniki Łódzkiej – udział studentów i pracowników naukowych w wymianie z uczelniami w Norwegii i Islandii. Obie uczelnie skorzystały ze środków Funduszy w II edycji i korzystają w obecnej.

  • Na budynku EC1 Łódź przy ul. Targowej 1/3 wyświetlana była plansza promująca projekt Centrum Zdrowia Matki Polski "Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii w Instytucie "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi poprzez termomodernizację, instalację pomp ciepła oraz baterii fotowoltaicznych".
  • Na ścianie budynku Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Składowej 43 prezentowana była plansza promująca projekt Polskiego Związku Głuchych Oddział Łódzki "Inwestycje dla wszystkich?" PZG zrealizował ten projekt w II edycji i obecnie dostał kolejny grant w III edycji  na realizację przedsięwzięcia "Standardy edukacyjne dla polskiego języka migowego".

Informacja o udziale Funduszy Norweskich i EOG w Light.Move.Festival 2021

Galeria zdjęć

  • Festiwal Światła. Fot. Piotr Pośpieszyński Fotografia

    Festiwal Światła. Fot. Piotr Pośpieszyński Fotografia

  • Festiwal Światła. Fot. Piotr Pośpieszyński Fotografia

    Festiwal Światła. Fot. Piotr Pośpieszyński Fotografia

  • Festiwal Światła. Fot. Piotr Pośpieszyński Fotografia

    Festiwal Światła. Fot. Piotr Pośpieszyński Fotografia

  • Festiwal Światła. Fot. Piotr Pośpieszyński Fotografia

    Festiwal Światła. Fot. Piotr Pośpieszyński Fotografia