Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Akcja #zostanwdomu z udziałem beneficjentów Funduszy norweskich i EOG!

Od kilku tygodni większość czasu spędzamy w swoich mieszkaniach, ograniczając kontakty, które mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Internetowa akcja #zostanwdomu, w którą angażują się dziennikarze, politycy i zwykli użytkownicy sieci, zachęca do niewychodzenia na zewnątrz i czyni czas izolacji nieco lżejszym.
W przedsięwzięcie włączyło się również wielu beneficjentów II edycji Funduszy norweskich i EOG.

Wrocławskie ZOO
m.in. nagrywa lekcje on-line, które zamieszcza na swoim profilu na Facebooku https://www.facebook.com/wroclawskiezoo/. Są to ciekawe lekcje o zwierzętach zamieszkujących ZOO, które mogą być bardzo dobrym uzupełnieniem szkolnych lekcji biologii.

Teatr Wielki – Opera Narodowa
również nie próżnuje w mediach społecznościowych. Prowadzi takie akcje jak np. #operoweczytanki, gdzie usłyszeć można Sambora Czarnotę czytającego opowieści z Biblioteki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej https://pl pl.facebook.com/operanarodowa/videos/vb.50567015745/565141771038835/?type=2&theater.

Wiele instytucji udostępnia swoje zbiory on-line. Wspominany wcześniej Teatr Wielki – Opera Narodowa posiada serwis VOD, gdzie zobaczyć można nagrane wcześniej spektakle http://vod.teatrwielki.pl/.

Podobnie Biblioteka Narodowa w Warszawie udostępniła aż 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych, które dostępne są w cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA http://intro.polona.pl/.

Filmoteka Narodowa
udostępnia on-line filmy, fotografie, plakaty, a także przedstawia na stronie filmoteki szkolnej propozycje lekcji w tematyce filmowej, które można przeprowadzić zdalnie http://www.fn.org.pl/pl/page/269/zbiory-online.html.

Instytut Grotowskiego
rozpoczął „Dziennik czasów zarazy”. Podczas cotygodniowych internetowych transmisji prezentowana na żywo będzie praca artystów, którzy mimo pandemii koronawirusa nie zaprzestali prób do spektakli https://www.facebook.com/teatrnafaktach/. „Dziennik czasów zarazy” zapozna widzów z procesem pracy twórców i życiem ich bohaterów w zupełnie nowej rzeczywistości.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina uruchomił z kolei akcję #zostanwdomu z Chopinem https://nifc.pl/pl/home/aktualnosci/aktualnosci/8. Zamieścił w sieci blisko 3 000 filmów, w tym materiały edukacyjne, chopinowskie playlisty, nagrania koncertów.

Także Muzeum Narodowe w Krakowie https://mnk.pl/aktualnosci/mnk-online oraz Muzeum Śląskie https://muzeumslaskie.pl/pl/wystawy/kolekcja-dostepna-online/ udostępniają swoje zbiory w wersji cyfrowej.

A oto lista projektów, jakie zrealizowali nasi beneficjenci w II edycji Funduszy norweskich i EOG:

  • Biblioteka Narodowa w Warszawie – Konserwacja i Rewitalizacja Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) w Warszawie - europejskiego dziedzictwa kulturowego XVII w.;
  • Filmoteka Narodowa – Ultima Thule - na końcu świata. Promowanie różnorodności kulturowej poprzez organizację w Polsce oraz Islandii wydarzeń filmowych, muzycznych, wystaw i spotkań;
  • Instytut Grotowskiego – BodyCONSTITUTION: Międzykulturowy dialog o treningu aktora - cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii;
  • Muzeum Narodowe w Krakowie – Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie;
  • Muzeum Śląskie – Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni wraz z przyległym terenem dawnej kopalni Katowice i budową niezbędnej infrastruktury na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach;
  • Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – Pomiędzy tożsamością narodową a wspólnotą kultur: od Chopina i Tellefsena do XXI wieku;
  • Teatr Wielki – Opera Narodowa – Poznanie przez taniec;
  • ZOO Wrocław Sp. z o.o. – Edukacja ekologiczna w zakresie ochrony różnorodności biologicznej w obliczu zmian klimatycznych, realizowana zgodnie z misją wrocławskiego ogrodu zoologicznego.  


Jeśli jesteś beneficjentem Funduszy norweskich oraz EOG i również chciałbyś podzielić się z nami swoim udziałem w akcji #zostanwdomu, zachęcamy do kontaktu poprzez profil Funduszy na Facebooku https://tiny.pl/7qtjb oraz skrzynkę mailową: eog@mfipr.gov.pl