Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Puzzle promujące Fundusze norweskie i EOG

Puzzle zostały wykonane w czerwcu 2020 r., w okresie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 pod hasłem #zostań w domu.

Odnoszą się do 3 projektów zrealizowanych w ramach Funduszu norweskich i EOG. Ich celem jest promocja, edukacja i informacja nt. wsparcia pochodzącego z Islandii, Norwegii oraz Liechtensteinu.

Puzzle zostały przekazane do domów dziecka na terenie całego kraju oraz do beneficjentów, którzy zrealizowali te projekty.

PUZZLE ZAMEK

Zamek w Lidzbarku Warmińskim pamięta czasy prawdziwych rycerzy – powstał ponad 600 lat temu! Był nie tylko fortecą, czyli budowlą obronną, ale także reprezentacyjną siedzibą biskupów. Dzięki funduszom EOG wykonano m.in. remont zewnętrznych ścian, dachu, wieżyczek i piwnic. Specjaliści od zachowywania starych i cennych obiektów, czyli konserwatorzy, opisali także każdy znajdujący się tam zabytkowy przedmiot.

Projekt  "Konserwacja i restauracja XIV - wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce" został zrealizowany przy wsparciu Funduszy EOG przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie  - Oddział Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.

Zamek

PUZZLE PSZCZOŁY

Zanim ludzie zbudowali ule, korzystali z pracy dzikich pszczół leśnych. Ich domy – barcie - znajdowały się w wydrążonych dziuplach drzew. Stamtąd jeszcze 150 lat temu miód podbierali bartnicy, czyli leśni pszczelarze. Dziś, dzięki Funduszom norweskim, w Nadleśnictwie w Augustowie możemy poznać ich pracę. Dowiesz się tam również, jak ważne są pszczoły – przenoszą pyłki roślin, dlatego mamy owoce i nasiona. Chrońmy pszczoły – bez nich zabrakłoby pożywienia dla ludzi i zwierząt.

Projekt " Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach" został zrealizowany przy wsparciu Funduszy norweskich przez Nadleśnictwo Augustów. 

Bartnictwo

PUZZLE POLICJA

Każde dziecko wie, że policjanci pilnują porządku. Ścigają przestępców, którzy oszukują, kradną lub krzywdzą ludzi. Czasem są to nawet całe grupy, które działają w kilku krajach. Żeby ich powstrzymać, potrzeba dużej wiedzy, doświadczenia i współpracy wielu policjantów. Dzięki szkoleniom organizowanym z Funduszy norweskich policjanci mogą lepiej dbać o nasze bezpieczeństwo.

Projekt " Drakkar: polsko-norweski kurs na bezpieczeństwo strefy Schengen" został zrealizowany przy wsparciu z Funduszy norweskich przez Mazowiecką Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. 

Policja