Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wydarzenia edukacyjne "Sztuka Północy" nawiązujące do sztuki norweskiej, zorganizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie, połączone z promocją Funduszy norweskich i EOG

W związku z sytuacją spowodowaną pandemią COVID-19 w 2020 r. Krajowy Punkt Kontaktowy dla Funduszy norweskich i EOG przeniósł część planowanych działań promocyjnych do internetu, wpisując się w akcję #zostańwdomu.

Do inicjatyw takich należą wydarzenia edukacyjne online poświęcone wątkom norweskim w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w trakcie których zaprezentowane zostały m. in. grafiki autorstwa Edvarda Muncha czy pejzaż „Fiord norweski” Kazimierza Stabrowskiego.

Spot "Sztuka Północy"

WYKŁAD (PODCAST) ONLINE dla dorosłych pt. „Tropy nordyckie” w ramach bloku MUZEALNE WTORKI ONLINE

Sztuka norweska, a także islandzka, są w Polsce mało znane. A przecież istnieją związki między sztuką tych krajów, a polską, można odtworzyć siatkę kontaktów między artystami polskimi a nordyckimi, a nawet znaleźć wzajemne inspiracje w ich twórczości. W dodatku w zbiorach polskich muzeów znajdziemy obiekty reprezentujące sztukę kręgu nordyckiego. Przyglądając się kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, poszukaliśmy w niej inspiracji nordyckich w polskim malarstwie, a także obiektów pochodzących z dalekiej Północy.

8 września 2020 r. o godz. 13.00 miał miejsce 30-minutowy wykład Emiliany Konopki pt. „Tropy nordyckie”. Podcastowi towarzyszyła prezentacja slajdów oraz quiz związany z tematem wykładu

Podcast "Tropy nordyckie"

Prezentacja

Muzealne wtorki - Tropy nordyckie  (PDF 6 MB)

Quiz

Pytania i odpowiedzi (PDF 235 KB)

SPOTKANIE ONLINE Z KURATORAMI MNW pt. „Norwegia w kolekcji grafiki: theatrum wojny Erika Dahlbergha i krzyk duszy Edvarda Muncha” w ramach bloku TAJEMNICE MUZEUM

Prezentacja prac dwóch skandynawskich artystów z rozległej kolekcji Gabinetu Rycin i Rysunków MNW była okazją do rozmowy o trudnych nowożytnych dziejach Norwegii i graficznej wojennej kronice z połowy XVII w. wojskowego inżyniera i kartografa Erika Dahlbergha oraz o niezwykle osobistej, intymnej twórczości norweskiego artysty z przełomu XIX/XX w., Edvarda Muncha, współtwórcy zrębów światowej sztuki nowoczesnej. 

60-minutowe spotkanie z kustoszami Ewą Frąckowiak i Marcinem Romeyko-Hurko, w formule transmisji na żywo na Facebooku, odbyło się 9 września 2020 r. o 18.00. Dało ono uczestnikom sposobność obejrzenia cennych prac na papierze, które ze względów konserwatorskich nie są prezentowane na co dzień, w magazynowych wnętrzach zbiorów studyjnych Muzeum. Transmisja trwała ok. 40 minut, rozmowa na temat dzieł sztuki była połączona z możliwością zadawania pytań przez internautów.

Spotkanie kuratorskie - Fot. Marek Płuciniczak

Fot. Marek Płuciniczak

 

WARSZTAT RODZINNY ONLINE pt. „Piękno Północy” 

Marzeniem wielu artystów było stworzenie nastrojowego pejzażu, który poruszy emocje odbiorcy i przykuje jego uwagę na dłużej. Niejednokrotnie w poszukiwaniu pięknych widoków podróżowali do dalekich krajów. Malarzy pociągały zarówno zalane słońcem regiony południa jak i tajemniczość, melancholia, czy monumentalizm pejzaży północnych. Kazimierz Stabrowski jeździł na plenery do Norwegii, gdzie powstał m.in. widok skalistego fiordu.
 
12 i 13 września 2020 r. (sobota i niedziela)o 12.00 odbyły się dwa 60- minutowe warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat, prowadzone przez Zofię Załęską.

Zdjęcia z warsztatów

  • Warsztaty rodzinne

    Warsztaty rodzinne

  • Warsztaty rodzinne

    Warsztaty rodzinne

  • Warsztaty rodzinne

    Warsztaty rodzinne

Prezentacja z warsztatów

Piękno Północy (PPTX 18 MB)